Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta Vantaalla oli heinä–syyskuussa 2026 2 719 €/m², ja kauppoja tehtiin 563. Kerrostaloasunnoissa neliöhinta oli 2 587 €/m² ja rivitaloasunnoissa 3 017 €/m².
- Neliöhinta keskimäärin
- 2 719 €/m²
- Kerrostalot
- 2 587 €/m²
- Rivitalot
- 3 017 €/m²
- Hintojen muutos vuodessa
- −4,4 %
Heinä–syyskuussa 2026 (ennakkotieto). Vuosimuutos on Tilastokeskuksen hintaindeksin muutos, joka ottaa huomioon asuntojen erot. Siksi se voi poiketa keskineliöhinnan muutoksesta.
Neliöhinnan kehitys 2006–2025
Vuonna 2006 keskimääräinen neliöhinta Vantaalla oli 2 028 €/m² ja vuonna 2025 2 675 €/m². Korkeimmillaan se oli vuonna 2022, jolloin neliöhinta oli 3 136 €/m².
Neliöhinnat postinumeroalueittain 2025
Vuoden 2025 kaupoissa kaksioiden neliöhinta oli korkein postinumeroalueella 01510 Kirkonkylä-Veromäki (3 964 €/m²) ja matalin alueella 01480 Mikkola (1 278 €/m²).
Euroa neliöltä. Kerrostalot huoneluvun mukaan ja rivitalot yhteensä. Viiva tarkoittaa, että alueella oli liian vähän kauppoja luvun julkaisemiseen.
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 01200 Hakunila | 1 962 | 1 966 | 1 975 | 2 313 |
| 01230 Vaarala | – | 1 982 | – | 2 834 |
| 01260 Itä-Hakkila | – | – | – | 3 050 |
| 01280 Länsimäki | 2 480 | 1 742 | 1 197 | 2 661 |
| 01300 Tikkurila | 4 142 | 3 625 | 3 195 | 3 022 |
| 01340 Leinelä | – | 3 703 | 3 627 | – |
| 01350 Hiekkaharju | 3 221 | 2 765 | 2 182 | 2 814 |
| 01360 Koivukylä-Havukoski | 1 582 | 1 371 | 1 444 | 2 493 |
| 01370 Jokiniemi | – | 3 063 | 2 888 | 3 351 |
| 01380 Kuusikko-Hakkila | – | – | – | 3 542 |
| 01390 Ruskeasanta-Ilola | – | – | 2 245 | 3 168 |
| 01400 Rekola | 4 098 | 3 269 | 3 037 | 2 752 |
Näytä kaikki 30 aluetta
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 01450 Korso | 2 347 | 1 799 | 1 859 | 2 606 |
| 01480 Mikkola | – | 1 278 | 1 450 | 2 703 |
| 01490 Nikinmäki | – | – | – | 3 418 |
| 01510 Kirkonkylä-Veromäki | 4 550 | 3 964 | 3 663 | 3 959 |
| 01520 Tammisto | – | 3 814 | 3 543 | 4 245 |
| 01600 Myyrmäki | 3 304 | 2 188 | 2 027 | – |
| 01610 Kaivoksela | 3 693 | 2 236 | 2 650 | 2 650 |
| 01620 Martinlaakso | 2 826 | 2 530 | 2 052 | 2 459 |
| 01630 Hämeenkylä | – | – | – | 2 584 |
| 01640 Hämevaara | – | – | 3 003 | – |
| 01650 Vapaala | – | 1 638 | 1 653 | 2 211 |
| 01660 Varisto | – | – | – | 2 789 |
| 01670 Vantaanlaakso | – | – | 2 852 | 2 909 |
| 01680 Askisto | – | – | – | 2 041 |
| 01690 Ylästö | – | – | – | 3 816 |
| 01700 Kivistö | 4 134 | 3 778 | 3 336 | 3 286 |
| 01710 Pähkinärinne | 2 470 | 2 077 | 2 159 | 3 006 |
| 01730 Vantaanpuisto | – | 1 788 | – | 3 487 |
Lähde: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (taulukot 15is, 13mx ja 13mu), lisenssi CC BY 4.0. Luvut koskevat vanhoja kerros- ja rivitaloasuntoja; omakotitalot eivät ole tilastossa mukana. Tiedot haettu 4.11.2026.
Usein kysyttyä
Paljonko asunnot maksavat Vantaalla?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta Vantaalla oli heinä–syyskuussa 2026 2 719 €/m². Kerrostaloasunnoissa neliöhinta oli 2 587 €/m² ja rivitaloasunnoissa 3 017 €/m².
Ovatko asuntojen hinnat Vantaalla nousseet vai laskeneet?
Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan hinnat Vantaalla olivat heinä–syyskuussa 2026 4,4 % alempana kuin vuotta aiemmin. Hintaindeksi ottaa huomioon myytyjen asuntojen erot, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin pelkkä keskineliöhinta.
Miten selvitän oman asuntoni hinnan?
Alueen keskihinta kertoo suunnan, mutta oman asunnon hintaan vaikuttavat myös kunto, kerros, pohja ja taloyhtiön tilanne, kuten tulevat remontit. Tarkimman arvion saat Vantaalla toimivalta kiinteistönvälittäjältä. Kun kilpailutat välittäjät Välittäjätorissa, saat maksutta useamman näkemyksen asuntosi hinnasta.
Mistä luvut ovat peräisin?
Luvut ovat Tilastokeskuksen tilastosta vanhojen osakeasuntojen hinnoista. Tilasto perustuu Verohallinnon varainsiirtoverotietoihin toteutuneista kaupoista. Se kattaa kerros- ja rivitaloasunnot, mutta ei omakotitaloja eikä uudiskohteita.