Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta Tampereella oli heinä–syyskuussa 2026 2 984 €/m², ja kauppoja tehtiin 914. Kerrostaloasunnoissa neliöhinta oli 3 051 €/m² ja rivitaloasunnoissa 2 732 €/m².
- Neliöhinta keskimäärin
- 2 984 €/m²
- Kerrostalot
- 3 051 €/m²
- Rivitalot
- 2 732 €/m²
- Hintojen muutos vuodessa
- −2,2 %
Heinä–syyskuussa 2026 (ennakkotieto). Vuosimuutos on Tilastokeskuksen hintaindeksin muutos, joka ottaa huomioon asuntojen erot. Siksi se voi poiketa keskineliöhinnan muutoksesta.
Neliöhinnan kehitys 2006–2025
Vuonna 2006 keskimääräinen neliöhinta Tampereella oli 1 924 €/m² ja vuonna 2025 2 979 €/m². Korkeimmillaan se oli vuonna 2022, jolloin neliöhinta oli 3 240 €/m².
Neliöhinnat postinumeroalueittain 2025
Vuoden 2025 kaupoissa kaksioiden neliöhinta oli korkein postinumeroalueella 33180 Lapinniemi-Käpylä (5 355 €/m²) ja matalin alueella 33850 Multisilta (1 357 €/m²).
Euroa neliöltä. Kerrostalot huoneluvun mukaan ja rivitalot yhteensä. Viiva tarkoittaa, että alueella oli liian vähän kauppoja luvun julkaisemiseen.
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 33100 Tampere Keskus | 4 256 | 3 960 | 3 811 | 2 600 |
| 33180 Lapinniemi-Käpylä | 5 718 | 5 355 | 5 389 | – |
| 33200 Tampere Keskus Läntinen | 4 317 | 3 701 | 3 621 | – |
| 33210 Itä-Amuri-Tammerkoski | 4 266 | 3 850 | 3 740 | – |
| 33230 Länsi-Amuri | 4 018 | 3 758 | 3 575 | – |
| 33240 Tahmela | 2 972 | 2 954 | – | 3 898 |
| 33250 Pispala | 4 200 | 3 546 | 3 542 | 3 392 |
| 33270 Epilä | 2 536 | 2 592 | 2 710 | 2 798 |
| 33300 Rahola | – | 2 039 | 2 118 | 2 654 |
| 33310 Tesoma | 2 507 | 1 516 | 1 360 | 2 589 |
| 33330 Myllypuro-Kalkku | – | 1 525 | – | 2 478 |
| 33340 Haukiluoma-Ikuri | – | 1 960 | 1 637 | 2 538 |
Näytä kaikki 32 aluetta
| Postinumeroalue | Yksiöt | Kaksiot | Kolmiot+ | Rivitalot |
|---|---|---|---|---|
| 33400 Luoteis-Tampere | 3 894 | 3 447 | 4 006 | 2 477 |
| 33410 Lentävänniemi | 2 632 | 2 303 | 1 903 | 2 336 |
| 33420 Lamminpää | – | – | – | 2 127 |
| 33500 Osmonmäki-Petsamo | 3 818 | 3 425 | 3 212 | – |
| 33520 Keskussairaala-alue-Kauppi | – | 3 055 | – | – |
| 33530 Kissanmaa | 2 871 | 2 738 | 2 528 | 3 275 |
| 33540 Kaleva | 4 121 | 3 451 | 3 456 | – |
| 33560 Takahuhti | 2 972 | 2 405 | 2 428 | 2 706 |
| 33580 Atala-Linnainmaa | 2 727 | 2 632 | 2 162 | 2 614 |
| 33610 Olkahinen-Tasanne | – | – | – | 2 247 |
| 33700 Messukylä | – | – | – | 3 074 |
| 33710 Kaukajärvi | 2 375 | 1 977 | 2 121 | 2 467 |
| 33720 Hervanta | 2 993 | 1 999 | 1 615 | 2 576 |
| 33730 Leinola-Vehmainen | – | – | 3 474 | 2 920 |
| 33800 Nekala | 2 371 | 2 408 | 2 767 | 3 535 |
| 33820 Koivistonkylä | 3 478 | 2 207 | 2 209 | 2 787 |
| 33840 Peltolammi | – | 1 616 | 1 389 | 2 000 |
| 33850 Multisilta | 2 408 | 1 357 | 1 157 | – |
| 33870 Vuores | 3 663 | 3 360 | 3 393 | 3 603 |
| 33900 Härmälä-Rantaperkiö | 3 193 | 3 551 | 3 449 | 3 027 |
Lähde: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (taulukot 15is, 13mx ja 13mu), lisenssi CC BY 4.0. Luvut koskevat vanhoja kerros- ja rivitaloasuntoja; omakotitalot eivät ole tilastossa mukana. Tiedot haettu 4.11.2026.
Usein kysyttyä
Paljonko asunnot maksavat Tampereella?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta Tampereella oli heinä–syyskuussa 2026 2 984 €/m². Kerrostaloasunnoissa neliöhinta oli 3 051 €/m² ja rivitaloasunnoissa 2 732 €/m².
Ovatko asuntojen hinnat Tampereella nousseet vai laskeneet?
Tilastokeskuksen hintaindeksin mukaan hinnat Tampereella olivat heinä–syyskuussa 2026 2,2 % alempana kuin vuotta aiemmin. Hintaindeksi ottaa huomioon myytyjen asuntojen erot, joten se kuvaa hintojen muutosta paremmin kuin pelkkä keskineliöhinta.
Miten selvitän oman asuntoni hinnan?
Alueen keskihinta kertoo suunnan, mutta oman asunnon hintaan vaikuttavat myös kunto, kerros, pohja ja taloyhtiön tilanne, kuten tulevat remontit. Tarkimman arvion saat Tampereella toimivalta kiinteistönvälittäjältä. Kun kilpailutat välittäjät Välittäjätorissa, saat maksutta useamman näkemyksen asuntosi hinnasta.
Mistä luvut ovat peräisin?
Luvut ovat Tilastokeskuksen tilastosta vanhojen osakeasuntojen hinnoista. Tilasto perustuu Verohallinnon varainsiirtoverotietoihin toteutuneista kaupoista. Se kattaa kerros- ja rivitaloasunnot, mutta ei omakotitaloja eikä uudiskohteita.